Nie wszystko złoto, co się świeci

Doskonałe w swojej formie zewnętrznej i niezwykłe, jeśli chodzi o właściwości chemiczne i fizyczne – złoto, metal szlachetny, pierwiastek zajmujący 79 pozycję w tablicy Mendelejewa.
Wprawdzie dla istnienia ludzkości najważniejszy jest tlen, to złoto niemal przez cale dzieje cywilizacji ziemskiej było, jest i nadal będzie przedmiotem największego pożądania.

Dlaczego złoto jest cenne?
Odpowiedź na to pytanie wydaje się być dziecinnie prosta: bo jest go mało. Istnieją jednak pierwiastki znacznie rzadsze od złota, których nie ma w skorupie ziemskiej a niewielkie ich ilości otrzymuje się w warunkach laboratoryjnych.
W warunkach naturalnych najmniej jest astatu – najwyżej kilka gramów na całej ziemi. W laboratoriach wyprodukowano rekordzistę cenowego – kaliforn. Tego metalu do tej pory udało się wyizolować dopiero 8 gramów – wartość jednego szacuje się na niemal 30 milionów dolarów. Cena jednego grama złota to tylko około 40 dolarów. Jednak kaliforn jest niedostępny i potencjalny złodziej, który chciałby go ukraść prawdopodobnie miałby problem ze zbytem.
Tymczasem złoto każdej próby łatwo można sprzedać – skup złota Gorzów gwarantuje rzetelną wycenę i uczciwe stawki.

Zobacz także:

https://www.lombardgorzow.com/skup-zlota-gorzow-wydobycie-zlota-az-po-jego-skup/

Jak sprawdza się autentyczność złota?
Czyste złoto jest ciężkie i stosunkowo miękkie. Lśniące żółtym blaskiem wyroby oferowane w okazyjnych, wyjątkowo atrakcyjnych cenach powinny obudzić czujność potencjalnego nabywcy. Nawet fakt posiadania cechy probierczej, popularnie nazywanej próbą, nie musi potwierdzać autentyczności wyrobu. Najlepiej zwrócić się do specjalistów, którzy posiadają doświadczenia oraz dysponują metodami i środkami, które bezbłędnie oceniają czy dany wyrób jest wykonany ze złota.

Szukasz skupu złota przeczytaj:

https://www.lombardgorzow.com/poszukiwanie-dobrego-lombardu/

Sprawdzanie złota domowym sposobem – na co zwrócić uwagę
Jeśli ktoś chce sprawdzić, czy oferowany mu złoty wyrób jest rzeczywiście złoty, a nie ma możliwości dokonania wyceny w punkcie skupu złota czy u jubilera, można zastosować kilka sposobów domowych.

Powinno zainteresować:

https://www.lombardgorzow.com/podrabiane-sztabki-jeszcze/

1. Magnes
Złoto jest metalem zaliczanym do diamagnetyków, czyli jest niereaktywne pod względem magnetycznym. Ale podobnie zachowuje się srebro. Srebrny pierścionek pokryty cienką warstwą złota nie zareaguje więc na magnes, ale jego wartość jest stosunkowo niska.
Próba magnesu może wywołać również pomyłkę przy ocenie biżuterii w kolorze srebra, czy tak zwanego białego złota. Pozytywna reakcja na magnes nie musi oznaczać, że biżuteria jest z blachy. Magnes z całą pewnością przyciągnie platynę, więc lepiej nie wyrzucać do kosza znalezionej w zakamarkach kredensu pamiątki rodzinnej, bo może być ona cenniejsza od złota.

2. Próba Archimedesa
Próba wody, czyli badania gęstości materiałów. Złoto ma gęstość znacznie wyższą niż ołów lub srebro – metale najczęściej stosowane do oszustw. Wykonanie doświadczenia polegającego na zmierzeniu ilości wypartej cieczy wymaga jednak dokładności i znajomości wzorów – to zadanie tylko dla osób, które uważały na lekcjach fizyki.

3. Odczytywanie prób
Jest sposobem najprostszym, ale w starych wyrobach próby czasem ulegają zatarciu. Zdarza się również, że w bransoletkach lub łańcuszkach zapięcie jest wykonane ze złota wysokiej próby, na przykład 18 karatowego (próba 750) a łańcuszek czy segmenty bransoletki to złoto 8 karatowe (próba 333). Różnica w cenach jest dość znaczna.

4. Ograniczone zaufanie
To najlepsza z metod domowych. Jeśli cena oferowana przez sprzedawcę znacznie odbiega od rynkowej ceny złota, to lepiej zrezygnować albo nakłonić sprzedającego do wizyty u rzeczoznawcy. W myśl zasady – chytry dwa razy traci, kupujący wyda znaczną kwotę i nie będzie mieć pożytku z jubilerskich podróbek.

https://www.lombardgorzow.com/pozyczki-zastaw-lombardzie-lombard-gorzow/