Znaczenie złota w życiu codziennym

Znaczenie złota w życiu codziennym

Złoto – szlachetny metal, niezniszczalny, błyszczący żółtym słonecznym blaskiem materiał od tysięcy lat jest przedmiotem pożądania milionów ludzi na całym świecie. Nawet jeśli nie nosimy złotej biżuterii a na naszej głowie jest zwykła czapka zamiast cennej korony, to i tak w naszym życiu jest mnóstwo złotego kruszcu. Czy każdy z nas wie, jak dużo złota jest w naszym otoczeniu? Jeśli nie, ten artykuł to wyjaśni.

Metal nowoczesnych technologii.
Większość osób uważa, że dla nowoczesnych technologii najważniejsze są krzem i lit. To prawda, te dwa pierwiastki to podstawa działania przemysłu elektronicznego. Ale wszystkie telefony, każdy komputer oraz wiele innych przedmiotów zawierają elementy wykonane ze złota. Szacunkowa wartość złota w jednym telefonie komórkowym to około 2 złote. Co rok na świecie produkuje się miliard telefonów – koszt złota w nich sięga więc kwoty 2 mld złotych!
Złoty metal w technologiach elektronicznych oraz kosmicznych używanych przez NASA znalazł się głównie z uwagi na doskonałe własności złota jako przewodnika.

Nie tylko do ozdoby.
Wykorzystywanie złota na skalę przemysłową dotyczy również przemysłu farmaceutycznego oraz kosmetycznego. W medycynie złoto znalazło zastosowanie jeszcze w starożytności. Do dziś wykorzystują go stomatolodzy i ortodonci – złoto ma właściwości biokompatybilne, czyli umieszczone w ludzkim organizmie nie ulega reakcjom i świetnie wspomaga procesy leczenia. Obecnie coraz szersze zastosowanie mają preparaty produkowane ze złota, które leczą niektóre schorzenia dermatologiczne oraz do leczenia artretyzmu. Badania potwierdzają skuteczność złotych leków stosowanych przy ubytkach kości oraz obrzękach stawów i tkanek miękkich. Dodatek złota do kosmetyków pielęgnacyjnych poprawia jakość i wygląd skóry.

Spełnienie marzeń Midasa, czyli złoto na obiad.
Mityczny król Midas zakochany w złocie dostał dar od bogów – czego tylko dotknął, to zamieniało się w złoto. I umarł biedak z głodu, bo jedzenie również przemienił w niejadalną bryłę metalu. Żyjąc dzisiaj mógłby delektować się potrawami posypywanymi złotym proszkiem lub ozdabianymi płatkami złotej folii a przy tym popijać wyśmienitą gdańską wódkę Goldwasser – likier ziołowy z płatkami złota. Złoto użyte w potrawach nie poprawia wprawdzie ich smaku, ale czyni je wyjątkowo wykwintnymi.

Każdy okruch złota jest ważny.
Złota na świecie jest coraz mniej. Dlatego nawet małe kawałeczki, uszkodzoną biżuterię czy inne złote wyroby warto sprzedać. Skup to miejsce, w którym złoto zostanie sprawdzone, zważone i wycenione. Najlepszy skup złota w Gorzowie daje gwarancję rzetelności i uczciwości szacowania ceny oraz natychmiastowej wypłaty należności. Każdy z takiej transakcji będzie zadowolony: właściciel bezużytecznego złotego złomu oraz skup złota Gorzów, który odsprzeda złoto do dalszej przeróbki dla celów użytkowych.